DOĞALGAZ TAMİRİ

Yeraltında eski oluşumlar sonucunda meydana gelen, çeşitli bileşenlerden meydana gelen sürekli gelişen ve  günümüz yaşantısının, hatta evrenin enerji ihtiyacının %20 sinin  karşılamakta olan oluşum doğal gazdır.

Doğal gaz,  organik maddelerin bozulması sonucunda,  gömülü kaldığı yer çok büyük bitki ve hayvan kalıntıları, eski okyanus diplerinde tortu tabakalarından meydana gelir. Ana bileşenleri etan, metan, propan, butan, hekzan, heptan ve ağır olarak hidrokarbonlardandır.

Renksiz, kokusuz, olan doğalgaz hava kadar hafiftir.Bu nedenle  kaçak meydana gelebilme özelliğine sahip olup, doğalgaz kullanıcılarının bu anlamda diğer gazlara oranla daha dikkatli olması gerekir. Doğalgaz kaçağının  olması durumunda size gelecek olan koku daha çok ve ağırlıklı olarak   çürük sarımsak kokusu gibi olacaktır.  

Isı ve ışık elde etmek kullanılan doğalgaz  antifiriz, deterjan, plastik, suni gübreler gibi ürünlerin yanı sıra  kimyasal maddelerin üretiminde  de,  ham madde olarak kullanılabilmektedir.   

 

Biz tüketicilerin yaşantısına her şekilde girmeyi başarmış olan doğalgaz ,yakıt olarak ise; sıcak su alınmasında , ocaklarda, sobalarda, merkezi ısıtma sistemlerinde  , havalandırmada, buzdolaplarında, çöplerin yok edilmesinde buna benzer alanlarda kullanılmaktadır.

 

Yakıt olarak kullanılacak olan doğalgaz kullanımında da  dikkat edilmesi gereken önemli hususlarda bulunmaktadır. Özellikle evimizde kullanmakta olduğumuz , Isıtma amaçlı, Mutfak amaçlı, Sıcak su kullanım amaçlı  doğalgaz tüketiminde yapılacak olan doğal gaz tesisatının usta, işinde uzman teknik kadroya ve teknik donamına sahip yetkili kişiler ve servis  tarafında ve güvenliğe  uygun şekilde yapılması gerekmektedir. 

 

Canbaz Tesisat olarak; Doğal gaz tesisat döşemesinde dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekilde sıralayabiliriz.  

 

Doğalgaz tesisat döşemesinde  iç tesisat boruları, kesinlikle taşıyıcı yapı elemanı olarak kullanılmamalıdır.

 

Doğalgaz boruları tüm bağlantılarında mutlak suretle,  kesinlikle  sızdırma  olmamalıdır. Kurulan tesisat  kullanımına başlanmadan    önce  dayanıklılık ve sızdırmazlık testlerinden  kesinlikle geçmelidir.  

 

Döşemesi gerçekleştirilecek olan doğalgaz borularının   oluşabilecek bir  darbeye maruz kalmayacak şekilde montaj gerçekleştirilmelidir. 

 

Doğal gaz borularını  duvara plastik , çelik dübelli kelepçelerle sabitlenmelidir . İç tesisat duvara paralel olarak döşenmeli , düşey ve yatay borular  özel kelepçelerle sıkılmalıdır. yatay borular  askılarla taşınmalıdır. Tesisat döşemesinde kullanılacak olan askı ve kelepçeler yangına dayanıklı  olmakla birlikte , kelepçeler mümkün olduğu kadar  tesisat cihazlarına ve dirseklerine yakın olarak döşenmelidir.

 

Tesisat  boruları yanıcı maddelere yakın olarak montajı yapılmamalı, eğer bir orta bir mecburiyet söz konusu ise  ,  boru ile yanıcı madde arası kolay tutuşmayan ve yanmayan bir malzeme ile ayırma işlemi gerçekleştirilmelidir. .

 

Kireçlenme, paslanma gibi aşınmalara karşı  doğal gaz boruları yağlı boya ile boyanmalıdır. Bunun için borular pastan, alev alacak maddelerden, yağ, sıvı, kir ve tüm nemlilik yapacak durumlardan  ve ortamdan uzak tutarak boyamaya hazır hale getirilmeli, hemen  sonrasında  koruyucu astar boya ve üzerine yağlı boyası yapılmalıdır. 

 

Devre dışı   elektriklenmelere karşı , manyetolu çakmaklı ocaklarda , elektrikle çalışan kombi , sıva altında kablolara  temas eden kelepçe gibi sorunlardan  kaynaklı olarak , elektrik kaçaklarına karşı doğalgaz tesisatı korunmalı ve gerekli tedbirler mutlak suretle alınmalı ve dikkat edilmelidir.

 

Tesisat döşeme sırasında doğalgaz boruları , her zaman kolayca görülebilecek, kontrol edilebilecek ve gerektiğinde kolayca müdahale ve tamiratı yapılabilecek   yerlerden geçirilmelidir.

Bu nedenle doğalgaz tesisatı döşemelerinde sıva altı tesisat uygun  olmamaktadır. 

 

Doğalgaz borularının telefon, elektrik hatları ,sıcak, kızgın akışkan borular  arasında mutlak suretle  en az 15 cm’lik bir mesafe olmalıdır. 380 Volt  ve üzerindeki elektrik hatlarının olduğu yerlerde ise  için bu mesafe en az 300cm olmalıdır.  

 

Canbaz Tesisat olarak bizler bu hususlarda  gösterilmesi gereken titizliği fazlası ile gösterip siz kullanıcılarımızın güvenliğini en üst düzey seviyede tutmaktayız. 

 

Doğalgaz tesisatınızdan oluşabilecek tüm arıza, kaçak, boru değişim, vb. tüm işlemlerinizde, teknik açıdan donanımlı çağdaş gelişen teknolojiyi yakından takip eden  yenilikçi kalifiye 25 yıllık deneyimle sizlere hizmet vermekten gurur duymaktayız. Eğer sizinde gaz sızıntısı  boru değişimi , kurum ve keşif gibi teknik bir yardıma ihtiyacınız var ise tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak sizlerin belirlediği ve saat ve zamanda oluşturacak olduğunuz   randevu ile bizlerin Canbaz Tesisasıtın uzman, deneyimlerimizden faydalanabilirsiniz. 

 

Yorumlara katıl

Çalıştığımız Firmalar

Tüm kombi markaların bakım ve onarımı için bizi arayın.

Firma9
Firma8
Firma6
Firma5
Firma4
Firma3
Firma2
Firma
HEMEN ARA
Çerkezköy Tesisat Kapaklı Kombi Servisi
Kartal Çilingirci