KOMBİ TAMİRİ

KOMBİ TAMİRATI 

Günümüz yaşantısında hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız doğal gaz kullanımını , sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiş ev veya işyeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlara uygun ısıtma cihazlarına kombi denir.  Bu ısıtma cihazlarının boyutlarının  küçük olması ve   çok yer kaplamaması nedeni ile  çok tercih edilmesi nedenlerindendir. 

Ancak hayatımızı kolaylaştıran her türlü teknolojik ürün gibi kullanmakta olduğumuz bu kombilerde zaman zaman arıza yapmaktadır.

SIK KARŞILAN KOMBİ ARIZALARI 

1-Kombiniz hiç çalışmıyor ise 

Kullanılan bir çok kombi içinde su olamadığı zaman emniyet  açısından çalışmamaktadır. Su basıncı 1,5 olan kombilerde suyu bitmiş olması ihtimali vardır. Ve kontrol edilmelidir.

Elektirik şalterleri. gaz vanası, kapalı olabilir. Gaz vanası aktif durumda iken çalıştırma sırasında ikaz lambası yanıyor ise kombinizin yaz?kış konum anahtarı istenilen konumda olmayabilir.  

 2- Kombiniz Çalışıyor fakat ısıtmıyor ise

Kalorifer termostat derecesi düşük olabilir. Kalorifer  dönüş borularındaki  filtre tıkanmış yada kirlenmiş olabilir. Peteklerinizin ve boru hatlarının temizliği gerekir. Isıyı algılayan aksamlarda sorun oluşmuş olabilir. Alt vana ve üst vana açık olmasına rağmen petekler kapalı olabilir. 

3- Kombi patlamalı yanıyor ise

 Kombiniz  çalıştırma işleminde bir  kaç saniye geç yanması, içinde gaz birikmesine neden olacağı için şiddetli bir yanma meydana gelecektir. Bu nedenle mutlak suretle  gaz ayarlarının ve çakmak ayarlarının kontrolünün yapılması gerekir. 

4- Sıcak su açıldığında petekler normalinden üzerinde  ısınıyor ise 

Kombinizde karşılaşacağınız bu tür sorunda musluktaki sıcak su akışında dalgalanma bir ısınır , bir soğur şekilde dalgalanma olması gerekir. Sorunsuz bir kombide  sadece musluğa akış  yapması gereken su ikiye bölünür.  Kombinizi açtığınız da kalorifer kısmı kapatma işleminin tam anlamıyla yapılamamasından kaynaklanan bir sorun meydana gelir. 

5- Radyatörlerin üstü sıcak -  altı soğuk ise 

Filtre tıkalı olabilir, Peteklerdeki su kirli, kombinizin yanış ayarında sorun, sıcak su ve kalorifer ayrıcı parçalarında aksama, tesisatın döşenmesinde hata, olabilir. 

6- Kombi su akıtıyor ise 

Kombinize  gereğinde fazla su ise 

Kombinizde olması gereken 1.5 bar su gereğinden fazla olması ihtimali olabilir. Kombinizin tesisatındaki bağlantılarda, aşınmanın ve yıpranma  söz konusu olabilir. Cihazınızın deposunda genleşme sorunu, hava tahliyesi, su doldurma vanası arızalı olabilir. 

7- Kombi  gereğinden fazla ses yapıyor ise 

Fan motorunda, Fan motorunda, sıcak su ile kaloriferi ayrıştırıcı parçalar da hata , Cihazın haznesindeki suda hava olma gibi sorunlar baş gösterebilir. 

8- Kombinizi sıcak su vermiyor ise 

Kombiniz açıldığında, kombiniz yanıyor fakat ısıtmıyor ise, suyu gereğinden fazla açmış olabilir yada ısınan su kalorifer sistemine karışıyor olabilir. Sıcak su hattına başka bir yerden su karışması yada sıcak su ile ilgili  parçalar da problem olabilir. 

 

Yukarıda başlıca anlatılan kombinizle ilgili problemlerden dolayı mutlaka yetkili bir servis ile irtibata geçerek kombinizin,  her yıl düzenli bakımlarını yaptırmamız gerekmektedir. Canbaz tesisat olarak bizler sizlerin hizmetinizdeyiz. 

Canbaz Tesisat olarak  sizlerin kombiniz için her yıl yaptıracak olduğunuz , bizimde yapacak olduğumuz düzenli bakımlar ile kombinizin verimli çalışması artacak ve kombinizin arızalanma durumu  olmadan sizlerde mağdur kalmadan önlem alınarak  kombinizin ömrü uzayacaktır. 

 Canbaz Tesisat olarak ; cihazınızın bakımına başlarken İmbisat deposu(genleşme tankı) içindeki gazı ölçer, eğer düşükse pompayla  hava dolumunu yapar, basıncı ayarladıktan sonra, cihazınızın kalorifer peteklerini söker , bu filtreleri soğuk suyun altında temizleriz.  Filtreler eskimiş ve yıpranmış ise bunları değiştirerek yerine yenisini takarak, orta bulunan  yanma haznesinin brülörün söküp fırçayla temizler, yerine yeniden takarız. Kombinizin üst  tarafında bulunan fan motorunu çıkartır bu parçayı da yine fırça yardımı ile temizleyip pervanesini de çeşmede yıkayarak aynı şekilde yerine takarız. Bu işlem fan motoru yanan gazın dışarı atılmasını sağlar; bu nedenle kombinizin bakımında sırasında oldukça önemli bir husustur.  Son alarak , cihazınızın alt tarafında bulunan elektronik parçalar gözden geçirilir ve aksamaları giderilir , oksitlenmeden kaynaklı yada herhangi bir neden dolayı değişimi  yapılması gereken parçalar  olması halinde değişimi yapılır. Eksik su tamamlanarak son olarak kontrol amaçlı kombiniz yakılarak kontrolü yapılır.   

Böylece siz tüketiciler bu bakımlar sayesinde tasarruf elde etmiş olursunuz. 

Canbaz tesisat olarak siz müşterilerimizin güvenliği ve kombilerinizin ömrünü daha uzun olması için size verilecek olan püf noktaları ise 

kombinizi için oda termostatı kullanmayın. kombinizi dolaplara kaplamayın kombinizin etrafı açık  ve serbest olmalıdır. Peteklerin önüne eşya yada koltuk yerleştirmeyin. Kombinizin sıcak su ayarı var ise elli derece olarak ayarlayın ve evde uzun süreli  kalmayacaksanız mutlaka kombinizi kapatın.  

 

 Canbaz tesisat olarak tüm bu bilgilerin yanı sıra  her yıl rutin olarak yapılacak olan kombi bakımlarını, tamirat , arıza giderme gibi tüm kombi sorunlarınızın çözümü için bizler müşteri memnuniyetini öncelik kabul ederek sizlerin hizmetinizdeyiz. Bizlere ulaşarak teknik olarak donanımlı ve usta, işinde uzman kadromuz ve 25  yıllık deneyimizden faydalanabilirsiniz. Sizlerin oluşturduğu saat ve tarihlerde randevularda, sizleri mağdur etmemek adına kombiniz bakım onarım ve tamirat işlerini mümkün olduğunca yerinde , çözüm üretmekteyiz.   

 

 

 

Yoğuşmalı kombi nedir?

Gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran cihazlara yoğuşmalı kombi denir.

 

Neden yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?

Verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile daha çevrecidir.

 

Yoğuşmalı kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Fiyatı yüksek olan ürün, kaliteli ürün demek değildir. Satın alırken klasik kombilere göre ne kadar az fark öderseniz, yapacağınız tasarruf kısa sürede ödediğiniz farkı geri almanızı sağlar. Yoğuşmalı cihazlar ileri teknoloji ürünü olduklarından dolayı marka ve üretici firma çok önemlidir. Daha az arıza ihtimali olmasına karşın yine de servis ağı güçlü bir firma tercih edilmelidir.

 

Ne kadar zamanda kâr’a geçebilirim?

Yoğuşmalı kombi, standart kombiye göre daha düşük gaz sarfiyatı yapacağından ilk yatırım maliyetini, kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte, 1-3 yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek olup, ekonomik ömrü süresince daha az doğalgaz faturası ödeyerek kara geçebilirsiniz.

 

Hangi tip tesisatlarda kullanabilirim?

Yerden ısıtma ve 5 metre dahi olsa bile radyatörlü sistem gibi her türlü ısıtma sistemine uygundur. 

 

Ne kadar alanı ısıtabilirim?TT

İstanbul şartları ve izolasyonu kötü olmayan normal daireler için pratik olarak hesaplanmış ısıtılabilecek alanlar şu şekildedir.

 

140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h

200 m²’ ye kadar  26.000 kcal/h

 

50 derecenin altında çalışması durumunda; normal kombilerde verim %79’a kadar düşmekte, yoğuşmalı kombilerde ise %109’a kadar çıkmaktadır, bu nedenle %30 tasarruf oluşmaktadır.

Kime ve nasıl montaj yaptırabilirim? 

Yoğuşmalı kombinizin montajını ilgili firmasından bu konuda eğitim almış teknik personeline, gaz dağıtım şirketinin teknik şartnamesine uygun olarak yaptırtınız. 

 

Montaj’da nelere dikkat etmeliyim?

Yoğuşma esnasında bacada oluşacak yoğuşma suyunun ortamdan güvenle tahliyesini sağlamak için yoğuşma suyunun kapalı gidere bağlanması gerekir. Yoğuşmalı Kombinin balkona takılması durumunda, balkonun kapatılması gerekmektedir. 

 

Ekonomik ömrü ve garanti süresi ne kadardır?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği ekonomik ömür 10 yıl olup, Yoğuşmalı cihazı daha uzun yıllar kullanmanızı ümit ederiz. Her yıl kış öncesi ücreti karşılığında yetkili servisine bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Garanti süresi markasına göre 2-10 yıl arasında olup, isteğe bağlı 2’şer yıllık ek garanti satın alabilirsiniz.

Yorumlara katıl

Çalıştığımız Firmalar

Tüm kombi markaların bakım ve onarımı için bizi arayın.

Firma9
Firma8
Firma6
Firma5
Firma4
Firma3
Firma2
Firma
HEMEN ARA
Çerkezköy Tesisat Kapaklı Kombi Servisi
Kartal Çilingirci